Will vs. Be Going to

Will vs Be going to

Drilování není moc populární. Jazyk totiž není jen sbírka slov a frází. Jazyk je hlavně o komunikaci a o schopnosti se domluvit. Jenže pokud nejste jako můj táta, který si klidně lehne i na záda a mává rukama a nohama, aby se dorozuměl, sem tam se nějaká ta fráze hodí. Proto si myslím, že dril je při učení užitečný.

V dnešním příspěvku bych se s Vámi rád podělil o trochu jiný dril. V tomto drilu si napřed vytvoříme nějakou situaci a pak teprve budou mít žáci za úkol přeložit nějakou frázi. Ve všech překladech chceme procvičit použití tvarů s WILL a BE GOING TO.

Prezentace

Mnoho učitelů stále věří, že žáci si musí přijít na všechno sami. I já jsem byl na vysoké škole učen, že to je nejlepší způsob. Ale o 20 let později se už ví, že to tak není. Nejúčinější výukovou metodou je vysvětlení a následné procvičení.

Pokud tomu nechcete věřit, podívejte se na následující příklady. V Kanadě v půlce států učili matematiku klasicky a v polovině si žáci vše objevovali. Po pěti letech byli žáci z míst, kde se učilo klasicky, o jeden rok napřed. Michaela School má jedny z nejlepší školních výsledků ve Velké Británii. Vše učí vysvětlováním.

Pokud se Vám to nezdá, mrkněte na knihy Make it Stick, Uncommon Sense Teaching, Teach Like a Champion 3.0 nebo Understanding How We Learn. Všichni se shodují, že vysvětlení je nej.

Pro své vysvětlení rozdílů mezi WILL a BE GOING TO používám následující prezentaci. Klidně si ji můžete stáhnout a upravit podle sebe:

Dril

Tak a teď je čas na inzerovaný dril. Ještě než se do něj pustíme, je důležité uvědomit si jednu věc. Stanislas Dahaene ve své knize How We Learn: Why Brains Learn Better Than Any Machine…for Now zmiňuje jednu velmi zásadní informaci. Náš mozek si pamatuje jazyk lépe, pokud je spojený s nějakou tváří. Proto je důležité, abyste daný dril vedli a řídili vy.

Postup je jednoduchý, přečtěte (lépe sehrajte) danou situaci a pak řekněte větu česky. Vyčkejte, až ji žáci přeloží. Když tak je opravte a pokračujte dále.

V minulosti jsem ještě využíval následující nahrávky. Zde si žáci zafixují základní rozdíl mezi WILL a BE GOING TO:

Snad budou tyto tipy užitečné i pro Vás.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *